Przekroczyć barierę nie-możliwego!

Przekroczyć barierę nie-możliwego!

Przekroczyć barierę nie-możliwego!
autorem artykułu jest Mirosława Chlebowska

     Zdarza siÄ™, że czasem patrzysz na kogoÅ›, kto osiÄ…gnÄ…Å‚ w jakiejÅ› dziedzinie sukces. Taki sukces, o jakim i Ty również marzysz od dawna. I czy nie zdarza siÄ™ tak, że kiedy o tym myÅ›lisz, zaraz pojawia siÄ™ w Tobie jakieÅ› przekonanie, jakieÅ› wewnÄ™trzne doznanie, które hamuje CiÄ™ w tych marzeniach? Tak jakby jakiÅ› wewnÄ™trzny gÅ‚os mówiÅ‚: „Nie, ja nie jestem takim czÅ‚owiekiem. Nie mam takich predyspozycji, zdolnoÅ›ci. Nie umiem. To dla mnie niemożliwe”.
 
     A czy pomyÅ›laÅ‚eÅ› kiedyÅ›, co by byÅ‚o, gdybyÅ› nabraÅ‚ przekonania, że wszystko jest dla Ciebie możliwe?
 
     To jest wÅ‚aÅ›nie to coÅ›, co hamuje czÄ™sto ludzi przed wykonaniem pierwszego skutecznego kroku w kierunku osiÄ…gniÄ™cia celu. Tak jakby poddawali siÄ™ już w przedbiegach. A przecież każda droga zaczyna siÄ™ wÅ‚aÅ›nie od pierwszego kroku. A czÄ™sto jest i tak, że nawet gdy podejmÄ… tÄ™ próbÄ™, jakby w jakimÅ› zrywie woli, po drodze szybko siÄ™ zniechÄ™cajÄ…, bo brak im motywacji, wiary w to, że posiadajÄ… odpowiednie umiejÄ™tnoÅ›ci i silnego przekonania, że to jest dla nich możliwe. I porzucajÄ… marzenie, choćby to o szczupÅ‚ej wysportowanej sylwetce, o zarabianiu wiÄ™kszych pieniÄ™dzy, o życiu, które im siÄ™ marzy, porzucajÄ… noworoczne postanowienia, bo wydaje im siÄ™, błędnie, że sÄ… zbyt sÅ‚abi na to, by to im wÅ‚aÅ›nie siÄ™ udaÅ‚o. A przecież skoro udaÅ‚o siÄ™ to jednemu czÅ‚owiekowi…
 
     Czy zauważyÅ‚eÅ›, że wiÄ™kszość sukcesów ma swój poczÄ…tek w umyÅ›le czÅ‚owieka? W tym, jakie ma on przekonania na swój temat oraz na temat tego, co jest w ogóle możliwe, w tym na ile potrafi siÄ™ zmotywować do dziaÅ‚ania i na ile jest zdeterminowany, by osiÄ…gnąć to o czym marzy?
 
     PrzykÅ‚ady na potwierdzenie tego możemy Å‚atwo odnaleźć w różnych dziedzinach naszego życia, choćby w sporcie. Przytoczony dalej jest nie tylko spektakularny, ale i w szybki sposób uÅ›wiadomi Ci, co znaczy dla ludzi zmiana przekonaÅ„ i przekroczenie pewnego rodzaju bariery psychologicznej, tak, że niemożliwe staje siÄ™ możliwe.
 
     Kiedy w maju 1954 roku Roger Bannister stanÄ…Å‚ na starcie do biegu na dystansie 1 mili, najtęższe umysÅ‚y akademickie tamtych czasów udowadniaÅ‚y w prowadzonych przez siebie badaniach, że czÅ‚owiek nie może przebiec tego dystansu w czasie krótszym niż 4 minuty. I nikt do tego dnia tego nie osiÄ…gnÄ…Å‚.
     Już sama myÅ›l o takiej możliwoÅ›ci niesamowicie dziaÅ‚aÅ‚a na wyobraźniÄ™ milionów kibiców, ale w umysÅ‚ach ludzi byÅ‚a to granica nie do przekroczenia. Profesor Lietzke z USA przedstawiÅ‚ dowody naukowe na to, że na pokonanie 1 mili potrzebna minimum 4 minuty, a niektórzy naukowcy sugerowali nawet, że ciaÅ‚o ludzkie jest tak zbudowane, że zmuszenie go do takiego wysiÅ‚ku spowodowaÅ‚oby, że czÅ‚owiek eksploduje.
     WiÄ™c w dniu, w którym Roger stanÄ…Å‚ na starcie… To byÅ‚ kiepski dzieÅ„ na zawody. Od rana padaÅ‚ deszcz i nawierzchnia byÅ‚a bardzo Å›liska. WiaÅ‚ mocny wiatr, a w dodatku podekscytowany Bannister zrobiÅ‚ przy pierwszym podejÅ›ciu falstart. Ale gdy ruszyÅ‚ po raz drugi, biegÅ‚ jak szalony, przez caÅ‚y czas krzyczÄ…c do swoich zajÄ…ców : „Szybciej! Szybciej! Szybciej!” Kiedy dobiegÅ‚ na metÄ™, rzuciÅ‚ siÄ™ na taÅ›mÄ™ i padÅ‚ nieprzytomny.
     Sensacyjna i niewiarygodna informacja obiegÅ‚a bÅ‚yskawicznie Å›wiat: Roger Bannister przebiegÅ‚ milÄ™ w czasie 3.59,4!!! Poruszenie trwaÅ‚o…. kilka tygodni. Tak krótko? - zdziwisz siÄ™. Otóż tak, tak krótko, ponieważ… tu siÄ™ zaczyna dopiero prawdziwa sensacja. Przez setki lat wczeÅ›niej nikt nie wierzyÅ‚ w takÄ… możliwość. OgraniczajÄ…ce przekonanie, dla wszystkich pewnik, byÅ‚o jakby samospeÅ‚niajÄ…cÄ… siÄ™ przepowiedniÄ…. Ale gdy jeden czÅ‚owiek dokonaÅ‚ tego, co inni uważali za niemożliwe, nagle zaczęły siÄ™ „sypać” kolejne rekordy! Już 45 dni później najwiÄ™kszy konkurent Bannistera, John Landy, pobiegÅ‚ dystans 1 mili w czasie 3.57,9! A potem rekordy zaczęły padać jeden po drugim. I im wiÄ™cej osób dokonywaÅ‚o tego, co kiedyÅ› byÅ‚o niemożliwe, tym szybciej przybywaÅ‚o rekordzistów. PrzeÅ‚amanie bariery psychologicznej sprawiÅ‚o, że niemożliwe staÅ‚o siÄ™ możliwe!
 
     A ile razy Ty dotychczas myÅ›laÅ‚eÅ›, że coÅ› jest absolutnie niemożliwe dla Ciebie?
 
     O osiÄ…gniÄ™ciu sukcesu decydujÄ… miÄ™dzy innymi umiejÄ™tnoÅ›ci. Nie nauczysz siÄ™ mówić pÅ‚ynnie w jeden dzieÅ„ po angielsku, jeÅ›li nigdy wczeÅ›niej nie uczyÅ‚eÅ› siÄ™ tego jÄ™zyka. I nie zdobÄ™dziesz tytuÅ‚u mistrza Å›wiata w skokach narciarskich, jeÅ›li nigdy nie miaÅ‚eÅ› na sobie nart. Ale jest to tylko jeden z elementów sukcesu. Jakby ta pÅ‚ytsza warstwa, do której masz Å›wiadomie dostÄ™p. A jeÅ›li zajrzysz głębiej, dostrzeżesz, że w Twoim umyÅ›le tkwiÄ… niewykorzystywane dotÄ…d zasoby, które mogÄ… w znaczÄ…cy sposób uÅ‚atwić Ci osiÄ…gniÄ™cie sukcesu. Bo sukces to nie tylko umiejÄ™tnoÅ›ci.
 
     Jak sÄ…dzisz? Co siÄ™ dzieje, gdy na przykÅ‚ad tenisista podrzuca w górÄ™ piÅ‚kÄ™, absolutnie pewny, że to bÄ™dzie uderzenie jego życia? CaÅ‚e jego ciaÅ‚o doskonale pamiÄ™ta wzorzec Å›wietnego uderzenia. UmysÅ‚ skupiony na tej jednej sekwencji ruchów, napiÄ™ciach mięśni, dostosowania tempa i tych wszystkich elementów, które sÄ… kontrolowane na poziomie nieÅ›wiadomym. UmysÅ‚ oczyszczony z jakichkolwiek innych myÅ›li. Jak w transie.
     A co siÄ™ dzieje, gdy w ostatniej sekundzie, tuż przed uderzeniem rakietÄ… tenisiÅ›cie pojawiÅ‚aby siÄ™ myÅ›l, że piÅ‚ka uderzy w siatkÄ™? Tak. Jego umysÅ‚ natychmiast wykonuje polecenie, posyÅ‚ajÄ…c posÅ‚uszne impulsy do caÅ‚ego ciaÅ‚a, do każdego nerwu i mięśnia. Zmienia napiÄ™cie mięśni, zmienia ich uÅ‚ożenie, zmienia szybkość oddechu i kÄ…t uderzenia. I sÄ… to zmiany prawie niedostrzegalne dla kogoÅ› z zewnÄ…trz, dostrzegalny jest dla wszystkich efekt. PiÅ‚ka lÄ…duje w siatce.
 
     I… czy już wiesz, że każde nasze dziaÅ‚anie, poczÄ…wszy od uwodzenia, nawiÄ…zywania relacji z ludźmi, radzenia sobie z problemami, po skuteczne, przynoszÄ…ce sukces zachowania w Å›wiecie biznesu, sÄ… determinowane stanem Twojego umysÅ‚u i zależne od niego?

--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Hałaśliwa pielęgnacja ogródka
Funkcjonowanie działu obsługi klienta w magazynie
Bilety lotnicze dla dzieci
Pozwolenia zintegrowane
Determinanty prawidłowej lokalizacji magazynu